W czym nosić niemowlę - chusta czy nosidło? Podpowiadamy!
 

W czym nosić niemowlę - chusta czy nosidło? Podpowiadamy!

 

Skoro czytasz teraz ten artykuł, to znaczy, że zależy Ci na najlepszym wyborze dla swojej małej pociechy! Na pewno spotkałaś lub spotkałeś się już z niejedną opinią na ten temat, ale jak jest naprawdę? Lepiej wybrać chustę, czy nosidło? Zaraz przyjrzymy się temu tematowi bliżej.

 

Zacznijmy od chust, po pierwsze, który rodzaj i jaki materiał wybrać?

Najczęściej do wyboru są dwa rodzaje tkanin: bawełna i len. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie ta druga opcja, o zaletach lnu przeczytasz w tym artykule: DLACZEGO LEN?. Niestety chusty lniane są droższe, a ich ceny zaczynają się od 299 zł. Za chustę bawełnianą zapłacimy od około 130 zł do nawet 430 zł. Także jeśli budżet mocno Cię nie ogranicza to zdecydowanie postaw na len.

Najważniejszą zaletą wszystkich chust jest pozycja maluszka. Jeśli dobrze zawiążemy chustę i pupka maluszka wpadnie do "koszyczka" zrobionego z materiału, to zostanie zachowana zdrowa, zaokrąglona pozycja kręgosłupa, a dziecko będzie stabilnie siedzieć w środku. Dzięki temu chust możemy używać już od pierwszych dni życia naszego maluszka. Do wyboru mamy trzy opcje chust:

1. Kółkowe - Szybkie wiązanie, niedużo materiału, stylowy wygląd, jedynym minusem jest nie do końca równomiernie rozłożony ciężar. Na szczęście nie jest to mocno odczuwalne, bo duża część obciążenia rozkłada się na plecach. Ja na codzień używam lnianej chusty kółkowej i nie czuję nadmiernego obciążenia jednej ze stron.

2. Wiązane - Największą zaletą będzie równomiernie rozłożony ciężar, czas i wygoda wiązania jest trochę gorsza niż w chuście kółkowej, ale największym minusem w ciepłe dni będzie duża ilość materiału oplatająca nasze ciało z każdej strony, szczególnie, gdy założymy grubą, bawełnianą chustę.

3. Kieszonki - Najszybsza opcja, znowu nierównomiernie rozłożony ciężar i brak możliwości regulacji.

 

Przyjrzyjmy się teraz nosidłom. Po pierwsze zgodnie z zaleceniami specjalistów powinniśmy zacząć używać nosideł, gdy dziecko nauczy się samo siadać, czyli zwykle około 6 miesiąca życia. Powodem jest właśnie brak zaokrąglonej pozycji kręgosłupa niemowlęcia, wiele osób decyduje się na chusty głównie z tej ergonomicznej przyczyny. Na pewno plusem nosidełek jest też łatwość poprawnego założenia. W przypadku chust najlepiej obejrzeć poradnik lub dwa, w przeciwnym razie wiązanie może nam nie wyjść, a wtedy łatwo zniechęcić do używania przecież nietaniego zakupu. 

Rodzai nosideł jest naprawdę wiele, a producenci co jakiś czas wymyślają coś nowego. Na wstępie zacznijmy wybierać jedynie wśród nosideł z miękkim i szerokim panelem, który nie usztywni kręgosłupa i zapewni podparcie udom na całej szerokości. Nóżki nie powinny zwisać bezwładnie! Jeśli zdecydujesz się na zakup nosidła wybierz takie, w którym maluszek nie będzie za bardzo ściśnięty, przecież potrzebujemy bliskości, ale nie ścisku. Zwróćmy uwagę również na grubość i rodzaj materiału, z którego zostało zrobione nosidło, nie ma nic gorszego niż przegrzanie i przepocenie naszej małej pociechy. Postawmy na naturalne i przewiewne materiały. Ceny nosideł wahają się od 150 zł do nawet 700 zł.

 

Podsumowując, nie da się jednoznacznie stwierdzić, że najlepszy jest jeden konkretny produkt. Musimy przeanalizować potrzeby nasze, naszego dziecka i zasobność portfela. Osobiście polecam chusty kółkowe z lnu, ładnie się prezentują, są wygodne, przewiewne, szybkie, a bobas siedzi w prawidłowej pozycji. Mimo wszystko przy podejmowaniu wyboru pamiętaj o:

- zaokrąglonej pozycji kręgosłupa

- odpowiednim materiale

- podporze dla ud, nóżki nie mogą zwisać

 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl